Stres prije spavanja, koji dovodi do pojačanog uzbuđenja, utiče na procese spavanja i na raspoređivanje resursa pažnje tokom sljedećeg dana, piše večernji.hr.
Mnogo nas toga može noću držati budnima; od lošeg rasporeda spavanja do velikih vrućina, no definitivno najviše problema sa snom stvara stres. Prema certificiranom stručnjaku za spavanje dr. sc. Michaelu J. Breusu, razlog je to što stres pokreće naš simpatički živčani sistem, što ubrzava otkucaje srca i disanje, a samim tim otežava i spavanje.
“Bilo koja vrsta stresa može uticati na san; bez obzira na to jeste li pod stresom zbog veze, posla ili stanja u svijetu, skrivene negativne misli vam se najčešće prikradu kad legnete u krevet”.
U jednoj studiji o stresu i spavanju iz 2020. autori tako pišu: “Stres prije spavanja, koji dovodi do pojačanog uzbuđenja, utiče na procese organizma tokom sna i na raspoređivanje pažnje tokom sljedećeg dana.” Druga studija iz 2015. o kvaliteti sna i stresu povezanom s poslom također pokazuje da je niska kvaliteta sna povezana s čestim živciranjem zbog posla.
Kako se nositi sa stresom prije spavanja
“Rješenje je uhvatiti se u koštac sa stresom i poboljšati san. Kao prvo, razmišljanje o sljedećem danu navečer sigurno može uzburkati misli, a istraživanja pokazuju da brže zaspite pomaže jednostavno pisanje popisa obaveza prije spavanja, za što će vam trebati samo nekoliko minuta.”
– Također je dobra ideja pripremiti se za dobar san tako što ćete si dati dovoljno vremena (i do dva sata ako je potrebno) da se opustite i pobrinite se da vam spavaća soba bude hladna, tiha i mračna – kaže stručnjak.
Tokom dana također možete činiti stvari koje će vam pomoći smanjiti nivo stresa, od tjelesne aktivnosti do meditacije i/ili izlaska na svjež zrak i povezivanja s prirodom.
– Stres nas može stvarno opteretiti u vrijeme spavanja, a nedostatak kvalitetnog sna sljedeći dan dodatno povećava stres, no često pomažu jednostavni savjeti i trikovi za ublažavanje stresa i poboljšanje sna – kaže dr. Breus.
Photo by Ben Blennerhassett on Unsplash