Znaš li da topli zagrljaji sa voljenim osobama, ne čine samo da se osjećamo dobro, već su i zdravi za nas?
Nije li nevjerojatan osjećaj imati nekoga, koga možeš zagrliti i učiniti da sav stres, razočarenje, tuga ili bol nestanu? Zagrliti možeš svog partnera/partnerku, djecu, članove porodice, prijatelje ili kućne ljubimce. Dodir je nešto što ne možemo zanemariti, jer dodir trenutno podiže raspoloženje i čini da se osjećaš zaštićeno.
Međutim, grljenje ima mnogo zdravstvenih benefita. U nastavku saznaj, kako grljenje utiče na tvoje zdravlje i odmah ćeš poželjeti da se više grliš!
Grljenje pokreće mozak da proizvodi hemikalije poput dopamina i serotonina, što pruža mnoštvo zdravstvenih benefita, uključujući smanjenje krvnog pritiska, smanjenje upala i infekcija, održavanje idealne težine, pa čak i jačanje kognitivne snage.
Grljenje može poboljšati zdravlje srca. Studija je upoređivala 200 odraslih osoba i otkrila je da je grupa koja se držala za ruke i grlila, pokazala veće sniženje krvnog pritiska od onih, koji su isto vrijeme sjedili u tišini.
Prema studijama, zagrljaji su sjajan način da pokažeš podršku nekome, ko prolazi kroz teška vremena. Smanjuje stres, bol i tugu osobe koja se tješi, kao i one koja je tješi.
Budući da smanjuje stres, može te zaštititi od bolesti i smanjiti šanse da se razboliš u budućnosti, odnosno prevenirati neka oboljenja.
U tijelu postoji hemikalija koja se naziva oksitocin, koja je povezana sa srećom i manjim stresom. Naučnici su otkrili, da ovaj hormon raste kada se zagrlimo ili dodirnemo, što pomaže u smanjenju krvnog pritiska i stresa.
Još jedan pozitivan efekat grljenja je taj što pomaže onima, koji imaju nisko samopoštovanje i samopouzdanje. Ne treba čuditi da je grljenje utješno, a može čak pomoći u smanjenju straha kod ljudi i povećanju samopouzdanja.
Dodir je izvrstan način međusobne komunikacije. Grljenje je vrlo utješna i komunikativna vrsta dodira, koja pomaže da jedni drugima šaljemo poruke, koje dodiruju dušu, piše ultra.ba.
Naslovna fotografija: Pixabay