Sve je veći broj djece koja u sve ranijoj dobi pokazuju simptome stresa i anksioznosti, nemirna su i teško zadržavaju pažnju.

To postaje veliki problem, osobito jednom kad sjednu u školske klupe.

Kako pomoći tim mališanima?

Brojni primjeri u praksi pokazali su da kažnjavanje djece tjeranjem u kut ili udaljavanjem sa sata na njih uopće ne djeluje.

Međutim meditacija se pokazala kao izvrstan alat za smirivanje nemirnog dječjeg uma.

Upravo ovu metodu su eksperimentalno uvele neke škole u Americi i ostvarile – fantastične rezultate.

Meditacija vodi do boljih rezultata u školi

Istraživanja pokazuju da su školska djeca koja svaki dan nekoliko minuta prakticiraju meditaciju:

  • pažljivija na satu
  • postižu bolje rezultate u školi
  • manje su nemirna
  • znatno rjeđe su agresivna

Potvrdila je to i studija provedena u Sydneyu u Australiji.

Nakon što djeca koja imaju poremećaj pažnje počnu prakticirati meditaciju njihovo se stanje mijenja nabolje – lakše se fokusiraju, manje su hiperaktivna, bolje se povezuju s roditeljima te imaju više samopouzdanja.

U Osnovnoj školi Roberta W. Colemana u američkom Baltimoreu ne postoji uobičajena kazna za “zločestu” djecu. Umjesto toga nestašni školarci odlaze u šarenu sobu za meditaciju, u kojoj vlada ugodno ozračje, a prostor je ispunjen ukrasima, svjetiljkama i mekanim jastucima na kojima djeca sjede. U sklopu izvanškolskog nastavnog programa pod nazivom “Holistic me” učitelji uče djecu kako pravilno disati i meditirati, a nakon toga djeca mogu o svom ponašanju razgovarati sa stručnim osobama. Da je riječ o doista uspješnom programu, potvrđuje i činjenica da tijekom dvije godine od njegova uvođenja nisu imali nijedno isključenje iz škole.

Jedan od svijetlih primjera je i škola u New Havenu u Connecticutu, koja je uvela jogu i meditaciju triput tjedno. Kod djece koja pohađaju te satove primijećeno je znatno smanjenje kortizola, hormona stresa. Zahvaljujući meditaciji djeca mogu, kada je to potrebno, obuzdati pretjeranu imaginativnost i “brbljavost” uma. Ako zbog nemirnih misli imaju problema s praćenjem nastave, uvođenje kratke meditacije na dnevnoj bazi pomoći će im da se usredotoče na jedan zadatak.

S meditacijom treba započeti od malih nogu

Meditacija donosi puno dobrobiti za pravilan razvoj djeteta.

Pomaže u pravilnom psihološkom razvoju, u djetetovom shvaćanju važnosti redovitih obaveza i navika te pri pozitivnoj interakciji s roditeljima i drugom djecom.

Pozitivni učinci meditacije na djecu su:

  • poboljšava koncentraciju i usredotočenost na gradivo
  • potiče njihovu kreativnost
  • poboljšava samokontrolu
  • omogućuje bolju interakciju s drugom školskom djecom
  • smanjuje razinu stresa kod djece
  • poboljšava kvalitetu sna
  • pomaže djeci da lakše kontroliraju emocije u stresnim situacijama
  • općenito poboljšava njihovo tjelesno i mentalno zdravlje
  • povećava osjećaj sreće i zadovoljstva

Sarah Wood, bivša školska učiteljica i hipnoterapeutkinja, kaže da je puno lakše meditaciji učiti djecu nego odrasle. To je zato što su djeca intuitivna, vizualna, maštovita i lako zadržavaju u glavi zamišljene predodžbe. Treba im samo dati osnovne upute o sjedenju: zauzimanje ugodnog položaja, zatvorenih očiju, duboko disanje… i nakon toga s njima je sve jednostavno.

Budući da su kod djece često uključeni alfa moždani valovi, ona su otvorenija za istraživanja, kreativna i senzibilna. Samim time su otvorenija i za nešto novo, poput svjesnog disanja.

Pomozite vašem djetetu da ojača samopouzdanje

Poznato je da se djeca vrlo lako užive u ulogu glavnog junaka u priči. Stoga, ako primijetite da je dijete nesigurno, možete mu čitati priču koja će biti popraćena vođenom meditacijom. Vodite vaše dijete kroz priču tako da se uživi u ulogu superjunaka, koji na svoj način uspješno rješava neki problem. To će mu pomoći i da ojača samopouzdanje.

Prije spavanja djetetu možete čitati omiljenu bajku ili priču.

U priču uklopite nekoliko rečenica vođene meditacije, primjerice:

  • Sada se počinješ osjećati ugodno, potpuno mirno i opušteno…
  • Dok slušaš ovu priču, probaj isključiti sve zvukove oko sebe i samo slušaj moje riječi…

A zatim nastavite s pričom za laku noć.

To će djetetu pomoći da se i u svakodnevnom životu isključi iz buke koja ga okružuje i usredotoči samo na jedno, ono što mu je u tom trenutku važno.

Izvor: Alternativa za vas
Image by Paulo Sérgio de Oliveira Rosa from Pixabay

Podijeli i sa drugima
Share.
Exit mobile version