Znanstvenici su otkrili koje bi moglo biti najbolje vrijeme za kretanje, ako je cilj vašeg vježbanja održavanje zdrave težine, a “noćne ptice” očekuje loša vijest.

Želite li maksimalno profitirati od tjelovježbe i dobiti najbolje rezultate? Znanstvenici su otkrili koje bi moglo biti najbolje vrijeme za kretanje, ako je cilj vašeg vježbanja održavanje zdrave težine. Istraživači s Karolinska instituta i Sveučilišta u Kopenhagenu, proveli su istraživanje na miševima koje je pokazalo je da tjelesna aktivnost u određeno doba dana povećava metabolizam masti, prenosi vecernji.hr.

Loša vijest za „noćne ptice“ je što se pokazalo da je najbolje vrijeme za vježbanje – jutro. Miševi koji su vježbali u ranoj aktivnoj fazi – odnosno kasno ujutro – povećali su svoj metabolizam više od svojih kolega koji su vježbali u vrijeme kada bi se obično odmarali. Profesorica Juleen Zierath s Karolinska instituta u Švedskoj rekla je: „Čini se da je pravo vrijeme važno za tjelesnu energetsku ravnotežu i poboljšanje zdravstvenih dobrobiti tjelovježbe, ali potrebno je više studija kako bi se izveli pouzdani zaključci o relevantnosti naših otkrića ljudima“.

Istraživači su rekli da bi se njihovi rezultati mogli svesti na cirkadijalni ritam – poznatiji kao 24-satni ciklus koji je dio unutarnjeg tjelesnog sata stanica. Proučavali su tjelesnu masnoću miševa nakon vježbe visokog intenziteta na traci za trčanje u dva različita doba dana. Napravili su ove testove tijekom rane aktivne faze i rane faze odmora – imajući na umu činjenicu dasu miševi noćne životinje, ovo je u biti bila njihova verzija kasnojutarnje i kasnovečernje vježbe.

Rezultati su pokazali da je vježbanje tijekom rane aktivne faze povećalo ekspresiju gena uključenih u razgradnju masnog tkiva, proizvodnju topline i stanica u masnom tkivu što ukazuje na višu stopu metabolizma. Sve se to dogodilo neovisno o hrani koju su jeli. Zanimljivo, ovi rezultati odgovaraju prošlogodišnjoj studiji koja je također otkrila da jutarnja tjelovježba ima najjači učinak kada su u pitanju masnoće i krvni tlak – a ta je studija provedena na ljudima. Ovi su rezultati bili osobito izraženi kod žena. Međutim, prema tim nalazima, izgradnja mišića bila je učinkovitija s večernjim treninzima, što je također pomoglo u poboljšanju raspoloženja i blagostanja. Doba dana u kojem muškarci vježbaju ima manje utjecaja na njih nego kod žena.

Podijeli i sa drugima
Share.
Exit mobile version