Sudionike su istraživači na pet noći izložili različitim uvjetima spavanja, od potpune deprivacije sna tijekom 24 sata, djelomične deprivacije  tri sata nesanice noću i kronične deprivacije s pet budnih sati u noći.

Prema istraživanjima, čak trećina odraslih barem u jednom periodu života pati od problema sa spavanjem, a kao rezultat nedostatka sna bore se s obavljanjem svakodnevnih aktivnosti i osjećaju iscrpljeno. No čini se da bi nedostatak sna moglo imati još ozbiljnije posljedice – i to na naš mozak.

Tako bar kaže nova studija objavljena u časopisu Journal of Neuroscience koja je otkrila da i manji nedostatak sna može uzrokovati starenje mozga, i to za godinu do dvije.

Do toga je došao tim istraživača s nekoliko instituta iz Njemačke, Švicarske i Danske koji je analizirao MRI podatke 134 zdrava sudionika u dobi između 19 i 39 godina.

Pexels

Sudionike su istraživači na pet noći izložili različitim uvjetima spavanja, od potpune deprivacije sna tijekom 24 sata, djelomične deprivacije od tri sata nesanice noću i kronične deprivacije koja je uključivala pet budnih sati u noći. Uključena je i kontrolna skupina čiji su sudionici spavali osam sati noću, a subjekti iz svake skupine imali su i barem po jednu noć cjelonoćnog sna, kada su prespavali osam sati u komadu. Svakog im je jutra napravljen sken mozga uz izračunavanje njegove prividne starosti, a rezultati su pokazali da je skupini s potpunom deprivacijom sna imala i najveće povećanje starosti mozga, od godine do dvije.

Ipak, kako su objasnili nakon istraživanja, dobra je vijest što se to starenje mozga može i ‘povratiti’ spavanjem za oporavak.

“Zanimljivo je da se nakon samo jedne noći spavanja za oporavak starost mozga vratila ‘na staro’ i više se nije razlikovala od početne vrijednosti”, rekli su znanstvenici koji su otkrili i da se starost mozga akutnim ili kroničnim skupinama sudionika nije značajno promijenila . “Ukratko, dokazali smo da kod mladih sudionika samo akutni i potpuni gubitak sna morfologiju mozga mijenja na način da ga postara, ali i da su te promjene reverzibilne i da ih ‘ispravlja’ spavanje za oporavak”, zaključili su, a prenosi vecernji.hr.

Podijeli i sa drugima
Share.
Exit mobile version