Fizički aktivne žene žive duže i kvalitetnije, imaju zdraviju tjelesnu kompoziciju (manje masti, više mišića), zdravije srce, krvne sudove i pluća, kao i manji rizik od razvoja dijabetesa i visokog krvnog pritiska.

Fizički aktivne žene imaju više energije i bolje su raspoložene.

U nastavku pročitaj na koje sve načine možeš aktivirati svoje tijelo i biti u formi:

 

  1. Ples

 

Svaka fizička aktivnost ima značajne efekte na poboljšanje fizičkog i mentalnog zdravlja, a jedna od najefikasnijih je ples. Iz godine u godinu ples postaje sve popularniji oblik rekreacije. Ples podstiče socijalnu interakciju, povećava izdržljivost, gipkost, koordinaciju i fleksibilnost. Povećava kapacitet naših pluća , dobar je za srce i cirkulaciju, smanjuje rizik od osteoporoze. Poboljšava kvalitet sna.

Ples nas čini pozitivnijima i optimističnima jer oslobađa hormone sreće, endorfin i serotonin. Ples je izvanredan prirodni antidepresiv.

Plesom se postiže potpuna ravnoteža i sjedinjenje tjelesnog, duševnog i mentalnog zadovoljstva.

 

  1. Vrtlarenje

 

Želite li poboljšati svoje raspoloženje, imunitet i zdravlje bavite se vrtlarenjem! Znanstvenici su dokazali da samo pola sata boravka među zelenilom u prirodi , šumi ili vrtu može značajno utjecati na fizičko i psihičko zdravlje. Izloženost svježem zraku i sunčevim zrakama će potaknuti proizvodnju vitamina D, koji je povezan pozitivnim učincima na dijabetes tipa 2, bolesti srca, zdravlje kostiju i depresiju.
Vrtlarenje je također dobro za naš mozak i kao zaštita od pojave demencije. Vrtlarstvo pojačava kognitivne funkcije, a jedno istraživanje pokazalo je da bi to moglo dovesti do 36% manjeg rizika od demencije.

 

  1. Tai chi

 

Tai chi je drevna kineska vještina koja je u svijetu postala popularna kao masovni oblik rekreacije i vježbe za postizanje dugovječnosti. Tai Chi donosi niz pozitivnih učinaka na mentalno zdravlje i znatno ublažava mentalna stanja poput anksioznosti, depresije, prestresiranosti i niskog samopoštovanja. Ljudi koji vježbaju Tai Chi sretniji su, imaju veću produktivnost i oštriju koncentraciju. Tai chijem se postiže mir i sklad tijela s duhom, kroz balansiranje protoka životne energije.

Vježbanje Tai Chi Chuana pet do šest sati sedmično dovodi do poboljšanja općeg tjelesnog i psihičkog stanja, postiže se bolji mišićni tonus, ravnoteža, fleksibilnost, a odličan je i protiv nesanice.

 

  1. Plivanje

 

Plivanje ima izuzetno pozitivne učinke na naše zdravlje. Plivanjem se ostvaruju aerobni učinci tjelesne aktivnosti, a istodobno zbog otpora, koji je 10 do 15 puta veći od otpora zraka, aktivira gotovo sve mišićne skupine našeg tijela. Uz to jača srčanožilni sistem, stabilizira krvni tlak, produbljuje disanje, povećava kapacitet pluća i poboljšava opskrbljenost kisikom.  Idealna je tjelovježba za one koji boluju od artritisa i drugih bolesti zglobova.

 

  1. Hodanje 

 

Redovito hodanje (najmanje 30 minuta dnevno) oslobađa endorfin i serotonin, koji su nužni za borbu protiv kortizola, hormona stresa. Hodanje nije manje učinkovito od trčanja kada je riječ o prevenciji srčanih bolesti i moždanog udara. Hodanjem se smanjuje krvni pritisak, kolesterol te poboljšava cirkulacija krvi. Istraživanja su pokazala da jednostavne i manje zahtjevne vježbe, kao što je hodanje, sprječavaju ranu senilnost, smanjuju mogućnost razvitka Alzheimerove bolesti te poboljšavaju cjelokupno zdravlje. Hodanje potiče i proizvodnju hormona inzulina koji metabolizira šećere i sprečava dijabetes.

DvijeIpoŽene

 

Podijeli i sa drugima
Share.
Exit mobile version